Družina RS Tučňáci Jičín


Rinkaby a Hylands Park - jaká byla letošní jamborees?

Obrázek ke článku Rinkaby a Hylands Park - jaká byla letošní jamborees?
13.10.2007 v 0:11 vložil Woody (upravená původní verze z 1.9.2007, 16:31)

Zatímco o nedávném konání 21. světového jamboree u městečka Chelmsford, UK ví i velká část neskautské veřejnosti, o švédském národním Jiingijamboree v Rinkaby, které se uskutečnilo týden před mecheche v Hylands Park mnoho z Vás pravděpodobně neví ani příslovečné zbla. Jako jediný český skaut, jenž se rozhodl navštívit obě akce, bych Vám rád nyní předložil malé srovnání, abyste si mohli ujasnit, o co jste letos přišli a zda stojí za to vyjet za čtyři roky na příští World Scout Jamboree právě do Rinkaby, SWE.

Bez okolků mohu prozradit, že obě jamboree byla výtečně připravená, profesionální a při vzpomínce na Orbis2006 jsem se musel dlouho a upřímně smát (btw: Rozpočet Jiingi přesahoval v přepočtu 170mil Kč. Schválně se poptejte, jaký má rozpočet České národní jamboree v květnu 2008:-)). I když měla své mouchy, obě jamboree měla rytmus a šlapala.

V Rinkaby vládla všudypřítomná pohoda, uvolněná atmosféra, domácí prostředí (pro 90% z 20.000 účastníků) a hřejivé baltské počasí. Všichni Švédové umí velmi dobře anglicky, i když jsou občas líní tuto řeč používat a v diskuzním kroužku cizince ignorují a mluví pouze švédsky. Zahraniční kontingenty se tak držely více při sobě, než tomu je na mezinárodních akcích. České IST (International Service Team) výpravě to zcela vyhovovalo, protože tvořila scelenou homogenní skupinu, jejíž specificky cynický humor formálněji ladění Švédové často neustáli:-).

Pokud chcete vědět něco o programu, koukněte sem (CZ) nebo sem (EN). Já osobně jsem na jamboree pracoval v sekci Rosen, což bylo odlehlé místo se speciálním programem pro rovery od 16 let. Měl jsem spolu se dvěma Švédkami na starosti knihovnu v SoftCafé (provozní doba 3pm – 3am) a co si budeme povídat, moc jsem se při té práci nenadřel: každé odpoledne jsem vrátil knihy, hudební nástroje a stolní hry na jejich místo, ořezal pastelky a poté už se rozjela volná zábava.

O tom, jak byla volná, si můžete udělat obrázek z toho, že byly v prostoru každý večer zdarma rozdávány kondomy a že jsem byl po první noci nucen vyhradit jeden stan jako speciální „Make-out Room“, kde namísto regálů knih byla pouze hluboká křesla, sofa a tlusté koberce. Švédští skauti sice nepijí a nekouří, ale jinak příliš zdrženliví nejsou:-). Koho už to nebavilo v knihovnickém budoáru, přesunul se do kavárny, šel si skočit bungee-jumping (pouze před setměním), slézt ledovcovou stěnu, namalovat graffiti, vyzkoušet vonné koupele nebo saunu (využívána obdobně jako knihovna), poslechnout jednu z hrajících rockových/metalových/folkových kapel nebo si pohrál (doslova) s ohněm.

Švédsko bylo zkrátka řečeno po všech směrech zábavné:-) a už se těším na rok 2011. Na rozdíl od Hylands Park navíc po campsite jezdila i pravidelná autobusová doprava a tak jsem se nemusel v noci trmácet 4,5 km do stanu pěšky, ale pohodlně jsem se svezl noční linkou.

Do Anglie jsem přelétal v době, kdy v Rinkaby začínala povodeň a v okolí Londýna voda teprve pomalu opadávala. Moje první dojmy ze světového Jambo-Hello byly tedy poznamenány faktem, že jsem ihned skončil na ošetřovně s tělesnou teplotou 34,5°C. Protože ale na místě bylo teprve okolo 2000 lidí, léků byl zatím dostatek a anglické skautské paní doktorky mne rychle vykurýrovaly. Když se po příjezdu zbylých 38.000 účastníků rozšířila malá chřipková epidemie, léčivo rychle došlo a jediné, co bylo možné získat zdarma na předpis bylo „advice&reassurance“.

Světové jamboree bylo skutečně světové a atmosféra takové akce je stěží popsatelná, ta se musí zažít na vlastní kůži. I naprostí podivíni musí být schopni zde navázat nějaké přátelství a doufám, že za čtyři roky Góťu přemluvím, aby také jel. Nikde jinde si asi nesednete ve finské hospodě mezi dosud neznámého Jihoafričana a Venezuelanku, abyste ze pár hodin vstali s podrobným plánem výpravy po Islandu, kterou podniknete ve čtyřech lidech příští rok (Venezuelanka má kamarádku.). Program byl rozmanitý a přečíst si o něm můžete sami tady. V Hylands Park jsem působil v sekci Elements – Astronomy, kde jsem dálkově ovládal teleskopy v Austrálii a na Kanárských ostrovech, pozoroval noční i denní oblohu, přednášel v planetáriu a hovořil s vesmírnou stanicí ISS. I tady byli Češi skvělou partou, i když byl český IST pětkrát větší než v Rinkaby a tak jsme se tak často zase neviděli. Víc jsem se zdržoval se svými kolegy z práce: Corinne ze Švýcarska, Mauritzem z Nizozemí, Hirem z Japonska, Leilou z Estonska, etc. Tady se už opravdu mluvilo hlavně anglicky:-) (ale i francouzštinu byste určitě využili a já v ní dokonce byl nucen i jednou vyprávět Alžířanům o účincích UV záření:-)). V průběhu Sunrise Day (tj. 1. srpen, kdy všichni skauti stoupali na hory a obnovovali slib) jsem na speciální šátek získal podpis účastníků ze 113 různých zemí a sám jsem se podepsal minimálně 300krát.

Mohl bych tu vyprávět ještě dlouho o všem, co mě na letošních jamborees potkalo. Pod stanem (respektive dvěma stany, první jsem musel ve Švédsku vyhodit, neboť byl kompletně vytopen) jsem strávil 5 dlouhých a zážitky přeplněných týdnů a mohu říci, že to byly nejhezčí prázdniny, co pamatuji. Pokud se mi poštěstí, že si budu moci v létě 2011 na pár týdnů udělat volno z práce a budu mít dost liber na platbu školného i na prázdninovou útratu, vím, kam na prázdniny zamířím;-).


Zobrazeno 9252x | Zobrazit reakce na článek (2) | Reaguj na tento článek ve foRU! | Zpět na seznam článkůTučňáci:
[eSchůzka]