Družina RS Tučňáci Jičín


Intercamp 2004 okem servistýmáka

Obrázek ke článku Intercamp 2004 okem servistýmáka
2.6.2004 v 21:31 vložil ČIKO (upravená původní verze z 2.6.2004, 17:56)

Od pátku 28. 5. do pondělí 31. 5. 2004 se konal na tábořišti Sycherák na Tachovsku Intercamp 2004, mezinárodní setkání skautů. Já jsem byl součástí servistýmu. Lidí, kteří se starají o průběh akce. Na Intercamp 2004 přijelo skoro 1900 účastníků, včetně servistýmu bylo na tábořišti přibližně 2200 lidí. Intercamp 2004 tak nejspíš byl největším táborem, jakého jsem se kdy zúčastnil.

A jak akce proběhla z mého pohledu?

Servistým se sjížděl na tábořiště již před akcí. Já jsem dorazil s Wanji a Očeti z Benátek ve čtvrtek kolem poledne. Na místě už nás čekala Tawi a večer přijel i Kráťa. My všichni jsme měli mít na starost aktivitu Prusíkování, ale kvůli odpadnutí jednoho člověka z Lasování musel být Kráťa jakožto zkušený lasař přeřazen. Na oplátku jsme dostali jako posilu Bráchu, bráchu z Brna. Přípravné práce už byly v plném proudu. I my jsme byli připraveni, že navážeme vysoká lana na prusíkování. Tuto činnost si ale aktivně vzali na starost jiní, takže jsme se bohužel dostali jenom k různým drobným pomocným pracem, což nás trochu rozladilo. Vrcholem bylo, když v pátek po setmění dorazilo dřevo na stožáry pro státní vlajky a bylo je potřeba do ranního Opening ceremony vztyčit. No nenaštvalo by vás to? Celý den nemáte pořádně do čeho píchnout a večer se po vás najednou chce, abyste to doháněli. Vztyčování stožárů jsme nakonec opustili, protože jsme museli jít ještě doladit příběh a instrukce pro účastníky Prusíkování.

V pátek odpoledne se začalo tábořistě plnit českými i zahraničními skauty. Bylo docela zábavné sledovat rozdíly mezi českým a zahraničním skautingem. Zahraniční skauti si vůbec neříkají přezdívkami a mám pocit, že berou skauting spíš jako kempování. Bedny vybavení a hangáry, které si dovezli, byly značným kontrastem k baťohům a stanům českých skautů. A kdo vlastně přijel? Kromě Čechů to byli skauti z Německa, Francie, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a dokonce USA. Lámali jsme si hlavy, jak jeli z Ameriky svými autobusy až sem, než jsme přišli na to, že to jsou skautské oddíly přidružené k americkým základnám v Německu.

V sobotu ráno jsme museli brzy vstávat a jít zkontrolovat a doladit prusíkovací stanoviště. A pak už přišel oficiální začátek celého Intercampu, Opening ceremony. Letošní Intercamp byl v duchu středověké historie českých zemí a tomu byl podřízen i zahajovací ceremoniál. Část servistýmu v středověkých kostýmech vítala krále (Šlehyho, šéfa Intercampu 2004), který připlul na pramici. Já jsem měl kostým nějakého řemeslníka, což se ke mně náramně hodí:-) Poté následovala šermířská vystoupení, vztyčení státních vlajek, zahajovací proslovy a davové provolávání pokřiků. Po Opening ceremony byly děti rozděleny do mezinárodních týmů a všechny aktivity se rozjely naplno. Jednotlivé týmy se účastnily střídavě výletu na jehož konci byla postavena středověká vesnička (Hike), rukodělek (Plaza activities) a tzv. Ticket activities, což byly aktivity na kterých se střídali podle časů na lístcích, které dostali.

Jednou z Ticket activities bylo i naše Prusíkování (lezení na visící lano s pomocí prusíkových uzlů). Měli jsme vždy 35 minut na odbavení dvou skupin po 12 dětech, 10 minut přestávku a pak znovu. Na tři lana to bylo akorát. Nejprve Tawi všem odvyprávěla příběh o smutné princezně, které zlý rytíř pověsil kapesníček na strom. Potom se každý zájemce s lístkem se dozvěděl, jak se prusíkuje a zkusil si to. K zahraničním dětem jsme promlouvali v angličtině. To byla občas docela fuška. Zkuste vysvětlit malému holanďanovi, který sice tvrdí že anglicky umí, ale viditelně vám nerozumí a visí ve třech metrech na laně, že se musí postavit do smyčky na noze, smyčku u sedáku povolit, sednout si do sedáku a povolit i tu na noze, aby se mohl nechat spustit dolů. Dalším častým problémkem bylo oslovování českých dětí anglicky a cizích česky (méně časté). Některým neokrojovaným dětem jde jen těžce pohledem přiřadit státní příslušnost.

Tak to šlo celý den, až do večera, kromě pauzy na oběd. Tu jsem první den strávil kromě jídla i zkoušením jízdy na invalidním vozíku (také jedna z aktivit) a skákáním na trampolíně s bungee lany "4in1", což mě na invalidní vozík málem posadilo zpátky:) Večer jsme značně unaveni vydolovali poslední své síly, abychom se zůčastnili koncertu a chvíli poseděli v čajovně.

V neděli jsme díky nedopatření vstali velmi brzy. Ráno jsme totiž měli postavit stan pro jinou aktivitu a na to jsme si nechtěně vyhradili příliš mnoho času. Přes den jsme opět obsluhovali Prusíkování a večer byla "oslava králových narozenin", série vystoupení s tématem středověku (šerm, hudba...). Já s Kráťou jsme ale v té době pomáhali s bouráním horolezecké stěny. Byla to celkem dosti zajímavá, ale náročná práce. Viseli jsme přes hodinu v sedácích na prusíkách a sundávali desky s chyty. Opočinek ve Scouter's clubu při družném rozhovoru u piva jsme si zasloužili.

Pondělí už patřilo jenom závěru - Closing ceremony a pak úklidu tábořiště po odjíždějících hostech. Ve tři hodiny bylo barbecue, na kterém se jedly klobásky, sekaná a další spousta pamlsků, které zbyly v kuchyni. Nejvíc určitě snědli zahraniční servistýmáci, což byla velmi zvláštní skupina lidí. Doteď dumám nad tím, jakou práci na IC většina z nich měla. Ale nemohu soudit, neviděl jsem všechno. Barbecue bylo bohužel přerušeno a byli jsme nahnáni do práce, kterou bylo ještě potřeba udělat (nakládání a odvoz věcí a pod.). To jsme nesli velmi špatně. A pak už přišly chvíle loučení a i servistým se postupně rozjel do svých domovů...

<podnadpis>Co napsat na závěr?</podnadpis>

Jako servistýmák jsem se sice setkal s nedostatky, které mi vadily, ale pro řadové účastníky byl Intercamp 2004 jistě výborně připravená akce bez větších nedostatků. Mluvil jsem s jednou vůdkyní, která o Intercampu 2004 říkala, že byl vyvedenější než minulý Intercamp konaný v Čechách i než Fénix. Fénix v roce 1997 jsem si prožil také v servistýmu a musím jí dát za pravdu. Úroveň stoupá a to je super - skauting znamená mimo jiné i rozvoj.

Odkazy: článek Intercamp 2004 - přípravný víkend Servistýmu, Oficiální web Intercamp 2004, Web servistýmu Intercamp 2004

Pokud jsi ze servistýmu a chceš mi poslat osobní vzkaz, můžeš tak učinit na stránce http://intercamp.radoplanet.net. Dík! ;-)

Teď mě ještě napadlo: Chtěl bych pochválit SOSku. Dlouhou dobu na mě členové SOSky působili jako zbytečně nafoukaní frajeři, kteří se snaží vypadat jako akční hrdinové. Na Intercampu mě přesvědčili, že se SOSka mění k lepšímu a je z ní platná posila takovýchto akcí.


Zobrazeno 5064x | Zobrazit reakce na článek (5) | Reaguj na tento článek ve foRU! | Zpět na seznam článkůTučňáci:
[eSchůzka]